banner
Duyurular

Sayın Üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerimiz 19 Mayıs Pazar günü saat 12.00 de Cumhuriyet Meydanına Çelenk koyma ve basın açıklaması ile başlayacaktır.Saat 15.00 de Kayseri Form önünden Mimarsinan Parkına yürüyüş ,15.30 da Mimarsinan Parkında 19 mayıs şölenimiz yapılacaktır.Katılımlarınızı bekliyoruz.Bayraklarınızı alıp gelin 🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷


Kayseri Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 8,1383   8,1530
EURO 9,6777   9,6951
       
Özlü Sözler
Türk Milleti bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı varolmalarının yegane koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır. Bu millet hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır. *Mustafa Kemal Atatürk*
Sponsorlarımız
19 ARALIK ATATÜRK'ÜN KAYSERİ^YE GELİŞ YILDÖNÜMÜ

ATATÜRK'ÜN KAYSERİYE GELİŞ YILDÖNÜMÜ: 19 ARALIK 1919

ATATÜRK VE ANADOLU RUMELİ MÜDAFAA İ HUKUK HEYETİNİN KAYSERİ İLK ZİYARETİNIN 101 YILINI ÖZLEMLE SEVGİYLE ŞÜKRANLA ANIYORUZ …`

Osmanlı imparatorluğunun müttefikler tarafından paylaşılarak yurdun dört bir köşesi işgal edilmiş

İstanbul un İngiliz ve Fransız birliklerinin işgalinden sonra İzmir ’e yunan ordusunun çıkartma yaparak Anadolu içlerine doğru yürümesi bardağı taşıran son damla olmuştur.

Ulu önder M. KEMAL ATATÜRK ve arkadaşları Anadolu ve Rumeli yi düşman işgalinden kurtarmak amacı’ İle Anadolu ya çıkmaya karar verdiler.

16 mayısta İstanbul’dan bir gemi ile ayrılarak 19 mayıs 1919 Samsuna ayak basarak Anadolu ‘daki mücadeleyi başlatmışlardır.

İlk olarak ATATÜRK 1919 yılında Erzurum kongresinden sonra Sivas ta yapılacak kongresinde her ilden illerini temsilen üçer delege katılması öngörülmüş ve bunun biçin yurdun bütün köşelerine haber göndermişlerdi.

Şehrimizden de NUH NACİ YAZGAN, AHMET HİLMİ KALAÇ VE ÖMER MÜMTAZ katılmak için seçildiler ve bir hafta Sivas da ki toplantılara katılarak ilimizi temsil ettiler.

Kayseri ye döndükten sonra Ahmet Paşa İlk okulunda kayserinin ileri gelenleri ile bir araya gelerek konuştular . Kayserinin ileri gelenleri ile yaptıkları toplantıların sonucunda Kayseri de Anadolu Müdafaa i Hukuk Cemiyeti şubesini kurdular , Başkanlığına da Ahmet Remzi Efendiyi seçtiler,

Dernek binası olarak da şimdiki saat kulesinin altındaki odanın olmasına karar verdiler. Kayseri halkı da her yerde olduğu gibi bütün varlıkları ile katıldılar . hiçbir zorluk . ne açlık ne yoksulluk ne ölüm ve baskılar halkı yıldıramadı.

M. KEMAL ERZURUM VE SİVAS KONGRELERİNDE ALINAN KARARLAR NETİCESİNDE MİLLİ MÜCADELE RUHUNUN ANLATILMASI İÇİN YOLA ARKADAŞLARI İLE KOYULDULAR. HEYETİ TEMSİLİ YE REİSİ OLARAK KAYSERİ –KIRŞEHİR ÜZERİNDEN ANKARA YA GİTMEK ÜZERE YOLA KOYULDULAR. 18 ARALIK 1919 PERŞEMBE GÜNÜ KARLI BİR HAVADA , SİVASLILARIN SEVGİ GÖSTERİLERİ ARASINDA SİVAS TAN HAREKET ETTİLER VE 19 ARALIK 1919 CUMA GÜNÜ AKŞAMÜZERİ HEYETİ TEMSİLİ YE BAŞKANI OLARAK BİN BİR ZORLUKLA KAYSERİ YE GELDİLER.
KAYSERİ DE HAVA KARLI VE SOĞUK OLMASINA RAĞMEN KAYSERİLİ’ LER KENDİLERİNE YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE KARŞILAMIŞLARDIR. ŞEHRİ BAYRAKLAR LA SÜSLEYEREK ATASINI VE DAVA ARKADAŞLARINI KARŞILADILAR. BERABERİNDE RAUF ORBAY VE DİĞER HEYET ÜYELERİ İLE ÇİFTE KÜMBETLERDE KARŞILADILAR. PAŞA ARABASINDAN İNEREK TÜRK BAYRAKLARI İLE SÜSLENMİŞ CADDE VE SOKAKLARDA YEDİDEN YETMİŞE TOPLANAN KAYSERİ HALKININ YOLUNDA ÖLMEYE HAZIRIZ PAŞAM “ SÖZLERİYLE ALKIŞLAMIŞLAR. HALKI SELAMLAYARAK GEÇEN MUSTAFA KEMAL PAŞA VE BERABERİNDEKİLER İKAMETLERİNE TAHSİS OLUNAN İMAM ZADE REŞİT BEY İN EVİNE İNMİŞLERDİR.
İLK MİSAFİRLİK SIRASINDA M KEMAL PAŞA NIN YANINDA EV SAHİBİ İMAM ZADE REŞİT BEY , FAİK SELENK , VE İBRAHİM SAFA BEY BULUNMUŞLARDIR. YOL ARKADAŞLARI ARASINDA RAUF ORBAY, MAZHAR MÜFİT KANSU, DAN BAŞKA HAKKI BEHİÇ BEY, BİNBAŞI HÜSREV GEREDE DR REFİK SAYDAM VE YAVER CEVAT ABBAS BEYLER İN BULUNDUKLARI BİLİNMEKTEDİR. MUSTAFA KEMAL VE ARKADAŞLARI GEÇ SAATLERE KADAR BEKLEYEREK ARKADAŞLARININ GELMESİNİ BEKLEMİŞ VE GEÇ SAATLERDE YEMEKLERİNİ YEMİŞLERDİR. .

m. kemal paşanın Reşit beyin evinde karar vermesini öğrenen Kayseri lisesi örgenciler i fener alayı düzenleyerek davul zurnalar eşliğinde kahramanlık şiirleri okuyarak bütün şehri dolaşıp halaylar çekerek atanın kaldığı evin önüne geldiler . Mustafa Kemal ve arkadaşları bu coşkulardan ziyadesi ile memnun oldular.

m. kemal paşa ve arkadaşları Cuma ertesi sabahından itibaren belediyeyi ziyaret etmiş ve ardından kayseri halkının ve bilhassa din adamlarıyla Raşit E fendi kütüphanesin de toplantı yapmıştır . bu arada ilim adamları esnaf ve tüccarlarla ve bunların ileri gelenleri ile konuştular. Toplantıya katılanlar la özellikle memleketin içine düştüğü bu kötü durumdan ancak, birlik ve beraberlik içerisinde , milletçe kurtulabileceğimizi söylemiş v kendilerinden yardımlarını istemiştir. Toplantıda bulunanlar is gerekeni yapacaklarını ve kendilerini destekleyeceklerini Atatürk e bildirmişlerdir.

Raşit Efendi kütüphanedeki toplantıdan sonra kayseri halkı üzerinde büyük etkisi olan itibarlı din adamı Kızıklı zade Hoca kasım efendi’ yi evinde ziyarete gitmişlerdir. Bu görüşmede Hoca Kasım Efendi ATATÜRK E şöyle hitap etmiştir. “doğudan mavi gözlü bir zat gelecek ve bu vatanı kurtaracak. Allah ül alem o zatı muhterem siz olsanız gerekir” sözlerinin ardından etmiş olduğu dua Atatürk ve Arkadaşların son derece memnun etmiştir. M. kemal ve arkadaşları bu . coşkulardan ziyadesiyle memnun kalarak şehrimizde iki gün kaldıktan sonra Pazar günü sabahı mucura hareket etmişlerdir .

Ayrılırken kay serililere m. Kemal paşanın imzasıyla ANADOLU VE RUMELİ MÜDAFAİ HUKUK CEMİYETİ TEMSİLİYESİNİN KAYSERİ AHALİ İ MÜHTEREMESİNE BEYANNAMESİ adıyla heyeti temsili ye namına M. Kemal Atatürk imzasıyla yayınlanan bu beyanname Kayserililerin atadan evlada kalan ve iftiharla şükranla taşıyacaklar çok değerli bir belge olarak bulunmaktadır.

Kayseri ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEGİ OLARAK Başta MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Olmak üzere ülkemizin kuruluşundan bu güne kadar olan şehitlerimizi ve ahrete intikal eden gazilerimizi şükranla, minnetle anarken bu ülkenin ilelebet payidar olması için canla başla çalışacağız.

YAŞASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

KEMAL CEYLAN

KAYSERİ ADD ŞUBE BAŞKANI


Okunma Sayısı: 90


3.230.76.48
DİĞER HABERLER

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Köşe Yazıları
Son Ziyaretçi Yorumları
Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Nihal Bilici
sitenizi çok begendim hayırlı olsun tum kırşehirlere selam ve sevgıler


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
ADD KAYSERİ (ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ KAYSERİ ŞUBESİ) © Copyright 2018  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi
Top