banner
Duyurular

Sayın Üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerimiz 19 Mayıs Pazar günü saat 12.00 de Cumhuriyet Meydanına Çelenk koyma ve basın açıklaması ile başlayacaktır.Saat 15.00 de Kayseri Form önünden Mimarsinan Parkına yürüyüş ,15.30 da Mimarsinan Parkında 19 mayıs şölenimiz yapılacaktır.Katılımlarınızı bekliyoruz.Bayraklarınızı alıp gelin 🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷


Kayseri Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 9,1993   9,2159
EURO 10,6785   10,6978
       
Özlü Sözler
Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir. *Mustafa Kemal Atatürk*
Sponsorlarımız
10 kasım 2020

10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA

Bu gün on kasım 2020 ulu önder M.KEMAL ATATÜRK ÜN aramızdan ayrılışının 82 . yılında kendisini sayğı sevgi ve şevkatle anıyoruz.

Anmaktan çok onu arıyoruz. Arıyoruz çünkü ; Atatürk sadece bir başkomutan bir antiemperyalist, bir tam bağımsızlıkçı bir Cumhurbaşkanı , bir devrimci, bir başögretmen , bir düşünür, bir yazar, bir gazeteci, bir aydın , bir yurtsever, bir dil bilimci, bir tarihci, bir emekci, bir köylü, bir sanayici , bir ziraatçı , bir örgütçü, degil bizim için hepsi ve daha fazlası bir ÜSTİNSAN,

ATATÜRK yolu nun KEMALİZM in , ne kadar doğru ve gelecegimize de ışık tutan bir ideoloji olduğunu yaşayarak gördük, ATATÜRKÜ özledik. Çünkü onu sevdik.

Düşman bile olmayacak kadar degersiz olup bu bahiste söz edilmeye degmez haramzadeler, hariç, dahili ve harici bedhahlarının ki pek çokturlar – bile sevmeseler de taktir ettiklerini gerdük de sevdik.

Biz doğmadan çok önce gitmişti , 1938 den beri konuşmadı. Ama söyledikleri yaptıkları, bıraktıkları hep dillerde olduğu için sevdik.

Görmedik, bir çay içmişligimiz olmadı. Beraber yürüyemedik. Yanında savaşmadık devrimlerine omuz vermedik ya ne gam, okur yazarız sayesinde şükür, okuduklarımızla sevdik, ögrendiklerimizle, sevdik yaşadıklarımzla sevdik.

Yaptıklarını nasıl görebildigine , o koşullarda nasıl başarabildiğine , inancına, direncine , kararlılığına şaşarak sevdik. Okuduğu kitap sayısına bakarak sevdik. Okuduğu kitap sayısının 4 bini aşkın kitabın çoğunu yazıldığı dilden okuyuşuna akıl erdirmekte zorlanarak sevdik.

Sakarya savaşının ortasında muallimler Kongeresi, Lozan imzalamamış , Cumhuriyet ilan edilmemişken İktisat kongresi toplamasını sevdik,

Çanakkale den Trablus a Şam dan Muş a ,Sakarya dan Dumlupınar a savaş alanlarında geceleri mum ışığında kitap okuyan bir komutanı hayalimizde canlandırmakta güçlük cektik de, sevdik.

Conk Bayırı nda Size taaruz etmeyi degil ölmeyi emrediyorum, derken sergiledigi cesaret ve adanmışlığa şapka çıkardık da sevdik.

Sakarya da dünya harp literatürünü degiştiren , hattı müdafaa yoktur, sathı müdafa vardır , o satıh ise bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanı ile sulanmadıkça düşmana terk edilmeyecektir.stratejisine hayran olduk da sevdik.

15 yılda 100/115 büyüme sağlayısını , tek kuruş borç almadan Osmanlı borçlarını da ödeyerek. UÇAK üreten bir sanayi ülkesi yaratışını devlet yönetimine namusu, liyakati ve dürüstlüğü yerleştirişini gördük de sevdik.

Konuştugu bir dille alakasız bir alfabe ile yüzyıllarca sağdan sola yazmaya zorlandığından okur yazar olmamış bir halkı, kendi dili ve harfleri ile buluşturmasını, ulusuna soldan sağa yazmayı ögreten bir BAŞÖGRETMEN olmasınını sevdik

Tarihine yabancılaştırılmış dilinden koparılmış bir toplumu , dil ve tarih birligi ile ULUSALLAŞTIRMA idealini sevdik.

Büyükbaş hayvanlar bile sayılırken nufustan sayılmayan , sorulduğunda babaların çocuk sayınsına katmadığı KADINI eşit yurttaş yapışını , Cummhuriyetin aslında KADIN DEVRİMİ oluşunu , Ey Türk kadını , sen yerlerde sürünmeye degil başlar üzerinde taşınmaya layıksın deyişindeki isabeti, Dünyada hiçbir milletin kadını “ Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte , Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez. “ Diyen yüce gönüllülüğünü , kadirşinaslılığını sevdik.

Esaretten kurdardığı insanına 14 asır iman ettigi Allah kelamı Kuran ı Kerim i kendi dili ile okuna , anlama, ögrenme olanağını sunduğunu sevdik.

İbni Sina ların, İbni Rüşt lerin , İbni Haldun ların Farabi lerin , Hoca Ahmet Yesevi lerin Mutezile akıncılığını, Hacı Bektaş Veli nin, Mevlana nın , Pir Sultan Abdal ın , Yunus Emre nin Allah ve insan SEVGİSİNİ temelli Anadolu islamı ile harmanlayışını sevdik.

Öçgür ve bagımşız ettigi coğrafyanın bin yıllık kültürünü, medeniyetini, sahiplenme şuurunu sevdik,

Sanata , sanatcıya verdigi degeri. Sanatısz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. Deyişindeki çağdaylaşmayı sevdik.

3 yıl 3 ay 22 gün kan revan içinde sel önünden kutük kaparcasına . kurdardığı vatanına tek kurşun atmadan aklı ve uzgörüşü ile Boğazları , Hatay ı kazandırışını sevdik.

Dantel gibi ördüğü anlaşmalar ve paktlarla oluşturduğu BARIŞ cemberi sayesinde , ebedi aleme göç ettikten sonra bile ülkesini 2 . Dünya Savaşı yıkımından esirgeyişini sevdik.

Dünyanın en haklı , en ahlaklı, en namuşsu kuruluş felsefesi terk edildiginde o güzelim Cumhuriyetin, o başı göklerde Ulusun ne hallere düştüğünü gördükçe daha da çok sevdik.

Arkadaşlar efendiler, ve ey millet , iyi biliniz ki , Türkiye Cumhuriyeti şeyhler,dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz, En doğru , en hakiki tarikat medeniyet tarikatıdır. Diye haykıran devrimci sesi duyulmadığında , milletin nasıl bölündüğünü, devletin durumunu gördük de sevdik.

Umutsuz durum yoktur. Umutsuz insan vardır, ben umudumu hiçbir zaman kaybetmedim. Diyen millet inancını hep aklımızda tuttuk da sevdik,

Seni çok sevdik ATATÜRK. Sevmek için bu kadar neden varken nasıl sevmeyebilirdik ki ! İnsanız ya biz seni insan olduğumuz için sevdik,

Saygıyla özlemle , minnetle, şükranla anıyoruz seni ATATÜRK,


Okunma Sayısı: 251


35.175.107.77
DİĞER HABERLER

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Köşe Yazıları
Son Ziyaretçi Yorumları
Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Nihal Bilici
sitenizi çok begendim hayırlı olsun tum kırşehirlere selam ve sevgıler


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
ADD KAYSERİ (ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ KAYSERİ ŞUBESİ) © Copyright 2018  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi
Top