banner
Duyurular

Sayın Üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerimiz 19 Mayıs Pazar günü saat 12.00 de Cumhuriyet Meydanına Çelenk koyma ve basın açıklaması ile başlayacaktır.Saat 15.00 de Kayseri Form önünden Mimarsinan Parkına yürüyüş ,15.30 da Mimarsinan Parkında 19 mayıs şölenimiz yapılacaktır.Katılımlarınızı bekliyoruz.Bayraklarınızı alıp gelin 🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷


Kayseri Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 8,1383   8,1530
EURO 9,6777   9,6951
       
Özlü Sözler
Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir. *Mustafa Kemal Atatürk*
Sponsorlarımız
23 NİSAN ULUSAL VE EGEMENLİK BAYRAMI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI BASIN AÇIKLAMASI : 23 NİSAN 2020

Türkiye Büyük Millet Meclisi, yüz yıl önce, 23 Nisan 1920 günü açılmıştı. Her yıldönümünde bu günü hem ‘ulusal egemenlik'hem de yetişen Cumhuriyet kuşaklarına armağan verilmiş ‘çocuk’ bayramı olarak kutluyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin oluşumunu Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’ta anlatır: “ Büyük Millet Meclisinin toplanmasını ve açılmasını sağlamak için çalıştığımız günlerde bizi en çok uğraştıran Düzce, Hendek, Gerede gibi Bolu bölgesindeki yerlerden başlayıp Nallıhan, Beypazarı üzerinden Ankara’ya yaklaşacak gibi görünen gerici ayaklanma dalgaları olmuştur. Ben, bir yandan bu dalgaların durdurulmasına çalışırken bir yandan da, Ankara’da toplanmakta olan ve genel durumu henüz gereği gibi bilmeyen milletvekillerini, korkulu olaylar karşısında bırakmamak ve bu gibi olayların ortaya çıkmasıyla Meclis’in toplanamaması gibi uğursuz bir durumu önlemek çarelerini düşünüyordum. Bunun için Meclis’in açılması işinde pek çok tez canlılık gösteriyordum. Sonunda, gelebilmiş milletvekilleriyle yetinerek Meclis’i, Nisanın yirmi üçüncü Cuma günü açmaya karar verdik.”

‘Temsilciler Kurulu’ adına Mustafa Kemal, bu kararı 21 Nisan 1920 günü Ordu Birliklerine, bütün illere, Bağımsız Sancaklara, Müdafaa-i Hukuk Merkez Kurullarına, Belediye Başkanlarına bildirdi. Bildirimde: “ Tanrının yardımıyla Nisanın yirmi üçüncü Cuma günü, Cuma namazından sonra Ankara’da Büyük Millet Meclisi açılacaktır… Yurdun bağımsızlığı, yüce Halifelik ve Padişahlığın kurtarılması gibi en önemli ve ölüm dirimle ilgili görevleri yapacak olan bu Büyük Millet Meclisinin açılış gününü Cumaya rastlatmakla o günün kutsallığından yararlanılacak ve bütün sayın milletvekilleriyle birlikte, kutlu Hacı Bayram Camisinde Cuma namazı kılınarak Kuranın ve namazın nurlarından ışık alınacak ve güç kazanılacaktır” denildi.

Artık “… O günden sonra bütün sivil ve askeri makamların ve bütün ulusun buyruk alacağı en yüce makam”, adı geçen Meclis olacaktı.

Mustafa Kemal, Meclis’in açıldığı ilk günlerde Meclis’e, içinde bulunulan durumu ve koşulları açıklayarak izlenmesini ve uygulanmasını doğru bulduğu düşüncelerini bildirdi. Bu düşüncelerin önde geleni, Türkiye’nin ve Türk Ulusunun izlemesi gereken siyasal ilke ile ilgiliydi. Mustafa Kemal diyordu ki: “Bizim aydınlık ve uygulanabilir gördüğümüz siyasal yöntem, ‘ulusal siyasa’dır. Dünyanın bugünkü genel koşulları ve yüzyılların kafalarda ve karakterlerde yerleştirdiği gerçekler karşısında hayalperest olmak kadar büyük yanılgı olamaz. Tarihin dediği budur; bilimin, aklın, mantığın dediği budur.”

“Ulusumuzun güçlü, mutlu ve sağlam bir düzen içinde yaşayabilmesi için, devletin bütünüyle ulusal bir siyasa gütmesi ve bu siyasanın iç örgütlerimize tam uyumlu ve dayalı olması gereklidir. ‘Ulusal Siyasa’ demekle anlatmak istediğim şudur: Ulusal sınırlarımız içinde, her şeyden önce kendi gücümüze dayanarak varlığımızı koruyup ulusun ve yurdun gerçek mutluluğuna ve bayındırlığına çalışmak; gelişigüzel, ulaşılamayacak istekler peşinde ulusu uğraştırmamak ve zarara sokmamak; uygarlık dünyasının uygarca ve insanca davranışını ve karşılıklı dostluğunu beklemektir.”

Bundan sonraki süreçte ‘ Mecliste beliren ulusal iradenin, yurt kaderine doğrudan doğruya el koymasını kabul etmek’ temel ilke alındı. Türkiye Büyük Millet Meclisinin üstünde bir güç yoktur’ denildi. ‘ Ulusal egemenlik temeline dayanan halk hükümeti: Cumhuriyet’ kuruldu. Meclis, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Mustafa Kemal’i seçti.

O günden bu güne demokrasi yolundaki yolculuğumuz, çok partili hayatın karşı devrim iktidarlarıyla devam ediyor. Son on sekiz yıldır kesintisiz süren ‘Siyasal İslam’ görüşündeki iktidarın Cumhuriyet’le hesaplaşmasında ise büyük kırılmalar yaşandı. FETÖ’ nün 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı ve Meclisin bombalandığı, kanlı darbe / işgal girişiminden sonra, yurt genelinde, OHAL ilan edildi. Olağanüstü Hal Ortamında, 16 Nisan 2017’de, ‘Anayasa Değişikliği’ için halk oylaması yapıldı. Bu halk oylamasıyla Parlamenter rejimden Başkanlık rejimine geçildi. Yeni rejimin adına ‘Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ denildi. ‘Kurtuluş’tan başlayarak egemenlik kayıtsız ve koşulsuz ‘Millet’ in iken, doksan sekiz yıl sonra, egemenlik kayıtsız ve koşulsuz tek adama, ‘Başkana verildi. Başkanlık rejimini getiren bu Anayasa değişikliği, tarihi öne çekilmiş 24 Haziran 2018 seçimleriyle yürürlüğe girdi.

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimin sonuçlarına bakıldığında uzun sürmüş bu geriye gidişten dönüşün başladığı görülmektedir.

İnsanlık, ne yazık ki bu yıl ölümcül ‘Coronavirus salgınıyla karşılaştı. Büyük bir hızla dünyada yayılan salgın ülkemizi de etkiledi. Mart ayından başlayarak yurt genelinde salgınla mücadele edilmekte ve buna bağlı karantina günleri yaşanmaktadır. Ama 23 Nisan 2020 gecesi saat yirmi birde, evlerimizde ve balkonlarımızda, İstiklal Marşını hep beraber okuyacağız. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının yüzüncü yılı Türk Milleti’ne kutlu olsun.NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE...

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

KAYSERİ ŞUBESİ

KEMAL CEYLAN


Okunma Sayısı: 277


3.230.76.48
DİĞER HABERLER

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Köşe Yazıları
Son Ziyaretçi Yorumları
Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Nihal Bilici
sitenizi çok begendim hayırlı olsun tum kırşehirlere selam ve sevgıler


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
ADD KAYSERİ (ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ KAYSERİ ŞUBESİ) © Copyright 2018  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi
Top