banner
Duyurular

Sayın Üyelerimiz derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinliklerimiz 19 Mayıs Pazar günü saat 12.00 de Cumhuriyet Meydanına Çelenk koyma ve basın açıklaması ile başlayacaktır.Saat 15.00 de Kayseri Form önünden Mimarsinan Parkına yürüyüş ,15.30 da Mimarsinan Parkında 19 mayıs şölenimiz yapılacaktır.Katılımlarınızı bekliyoruz.Bayraklarınızı alıp gelin 🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷


Kayseri Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 6,8514   6,8638
EURO 7,7309   7,7448
       
Özlü Sözler
Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir. *Mustafa Kemal Atatürk*
Sponsorlarımız
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 24
Dün: 67
Toplam: 20874
Devrim Şehitleri Anma Etkinlikleri

CUMHURİYET VE DEMOKRASİ

ŞEHİTLERİNİ MİNNETLE ANIYORUZ

Cumhuriyetimiz kurulduktan sonra Türkiye üzerinden sinsi emelleri olan emperyalist devletler 1931 yılında öğretmen asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ın katledilmesiyle Cumhuriyeti ve Atatürk devrimlerini yok etmek için ilk faaliyetleri ile icraatlarına başladılar.Ancak Mustafa Kemal ATATÜRK bunlara karşı Türk ordusuna yazdığı taziye mektubu ile Büyük Ordunun Kahraman ve Genç Zabiti ve Cumhuriyetin Mefkureci muallim heyetinin kıymetli uzvu Kubilay Bey temiz kanı ile Cumhuriyetin hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiş olacaktır.

Menemen olayının üzerinden geçen 88 yılda, devrim karşıtları Ulusal Kurtuluş Savaşımızda verdiğimiz şehitlerimizden daha fazlasını katletti.Cumhuriyetçi ve devrimci aydınlarımız hiç şüphemiz yok ki bu uğurda bir gün canlarını vermeleri gerekirse duraksamayacaktı ve öylede oldu.

Genç Cumhuriyeti bilgileriyle sulayıp büyütmek fidanlar yetiştirmek isteyenler ne acıdır ki gelecek kuşakları kanlarını dökerek, canlarını vererek yetiştirdiler.

12 Eylül darbesiyle Cumhuriyet devrimleri kazanımlarını önemli bir kısmını yitirirken dönemin devrimci aydınları gelecek tehlikesini daha büyük olduğunu ön görerek Prf. Dr. Muammer AKSOY un önderliğinde ADD kuruldu.Kuruluşunun üzerinden sekiz ay geçmemişti ki Muammer AKSOY hain bir saldırı ile katledildi.Bu cinayet ile Türkiye yeniden karanlık suikastler dönemine girdi.Bahriye ÜÇOK, Çetin EMEÇ, Turan DURSUN, Eşref BİTLİS gibi bir çok aydınlarımız canlarını verirken ülkeyi karıştırmak için aynı dönemde Sivas ve Baş bağlar katliamı yaşandı.İşte bu cinayetleri topluca anmak ve devrimci aydınları anmak için 24 Ocak 1993 ile 31 Ocak arasında kalan yedi günlük süre içerisinde adalet ve demokrasi haftası etkinlikleri ile bütün şehitlerimizi saygı ve minnetlerimizi sunuyoruz.

24 Ocak 1993’de araştırmacı gazeteciliğin öncüsü, Atatürk Devrim ve İlkeleri’nin ödünsüz savunucusu, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu; aracına konulan bombanın patlaması sonucu, haince-sinsice katledildi. Türkiye, ayağa kalktı. Milyonlar sel olup aktı. Türk milleti, tek yürek olup haykırdı:

“Türkiye laiktir laik kalacak”

“Uğurlar ölmez”

“Genciz güçlüyüz Atatürkçüyüz”

Siyasiler, namus sözleri verdiler. Dediler ki: “ katil ya da katilleri bulacağız.” İktidarlar değişti, aradan 26 yıl geçti. Bize göre katil ya da katiller malum… Ama, aydınlatılamamış bir cinayet olarak kaldı Uğur Mumcu suikastı. Uğur Mumcu, yaşamı boyunca Türk Aydınlanmasının önündeki engelleri yıkmak için çalıştı. Devletin itibarını düşünmek yerine düşüren politikacılara karşı çıktı. Terörün her türlüsüne savaş açtı.

31 Ocak 1990’da yine hainler iş başındaydı. Atatürkçü, ulusalcı, demokrat ve devrimci, hocaların hocası, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy, evine girecekken apartmanın içinde vücuduna yönelen kurşunlarla şehit edildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kuralı henüz 7 (yedi) ay olmuştu. Çalışmaları, çabaları belli ki karanlıktan beslenen güç odaklarını ürkütmüştü. Yok edilmesi gerekiyordu. Prof. Dr. Muammer Aksoy’un katledilmesi tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Önemli bir toplumsal önder bedenen ortadan kaldırılmıştı. Muammer Aksoy cinayeti, 1980 sonrası aydın katliamlarının ilk halkasıydı. Cinayet aydınlatılabilseydi, sonraki aydın katliamları yaşanmayacaktı.

Yine, siyasiler üzüntülerini ilettiler. Cinayeti aydınlatma sözü verdiler. Fakat, sonuç değişmedi. Bizce malum olan hainler, açığa çıkartılmadı.

Prof. Dr. Muammer Aksoy’un öldürülmesi en başta Uğur Mumcu’yu derinden etkiledi.Uğur Mumcu, Muammer Aksoy için “ kalpaksız Kuva-yiMilliyecilerin son temsilcisiydi” demişti. Muammer Aksoy cinayeti aydınlatılamadığı için, Uğur Mumcuda maalesef aynı kaderi paylaştı.

24 – 31 OcakAdalet ve Demokrasi Haftasıolarak kabul edildi. Karanlık odaklar, hain planlarını uygularken geride milyonlarca Muammer Aksoy ve Uğur Mumcu’nun yetiştiğini tahmin edemediler. Karanlıktan ve kandan beslenen bu odaklar; yanlış hesap yaptılar. Yok ettikleri bedeni varlıklarıydı, düşünceleri mücadelemizde yaşıyor.

24 Ocak 2001’de Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkanda şehit edildi. Ali Gaffar OkkanCumhuriyet, Atatürk ve ulus devlet konularında hassasiyet sahibiydi. Yurttaşların sevgisini, saygısını ve güvenini kazanmıştı. Bir Emniyet Müdürü’nün hem ulus devleti savunması hem de Atatürk Devrimi’ne bağlılığı bölge ve Türkiye üzerine projeleri olan kesimlerce hoş karşılanmadı. Göz göre göre şehit edildi. Ali Gaffar Okkan cinayeti de

faili belliyken meçhul kaldı. Diyarbakır’da 2001’de doğan 2.500 çocuğa Ali Gaffar adı verildi.

Ocak ayı, toplumsal hafızamızı yoklama zamanıdır. Ocak ayı, acıları bal eyleyerek, Atatürk Devrim ve İlkeleri’ne, üniter devlet yapımıza, hukukun üstünlüğüne, insan hak ve özgürlüklerine, demokrasiye her ne pahasına olursa olsun sahip çıkma zamanıdır.

Tüm yurtsever kurum ve kuruluşları, yurttaşlarımızı Atatürkçü Düşünce çatısı altında güç birliği yapmaya, karanlık güç odaklarına karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz. 2019, Büyük Atatürk’ün eşsiz liderliğinde milli mücadeleye başlamamızın 100. ve Derneğimizin kuruluşunun 30. yılıdır. Adalet ve Demokrasi için mücadelenin tam zamanıdır.

Kemal CEYLAN

Şube Başkanı


Okunma Sayısı: 353


18.208.126.130
DİĞER HABERLER

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Köşe Yazıları
Son Ziyaretçi Yorumları
Gürsel Tek
Siteniz çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Nihal Bilici
sitenizi çok begendim hayırlı olsun tum kırşehirlere selam ve sevgıler


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
ADD KAYSERİ (ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ KAYSERİ ŞUBESİ) © Copyright 2018  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi
Top